עץ לבניין - סקירה של סוגי עץ לבניין והשימוש בהם

סוגי עץ לבניין

סוגי עץ לבניין

בתהליך בניית בניין או בית פרטי מבצעים לא מעט שימושים בעץ, וזאת כחלק מתהליך בניית בסיס הבניין, ובהמשך גם האלמנטים העיצוביים שיכולים להיות ריהוט, משקופים, דלתות ועוד מיני רבים.הבאנו בפניכם סקירה של סוגי עץ לבניין והשימוש בהם.

לפני שנתחיל, נסביר כי ישנם מקומות בעולם בהם השימוש בעץ נפוץ יותר ואף בניינים ישנים מאוד המבוססים על בנייה מעץ שאותם משמרים כדי לשמור על המראה המיוחד שלהם. אם נקפוץ לרגע מעבר לים, נגלה כי לדוגמה בקנדה עושים שימוש רב בעץ לבנייה משום ששם העץ זמין וניתן למצוא עשרות סוגי עץ הצומחים במהירות בשל האקלים הקר. גם באוסטרליה ושוודיה ישנה מסורת בנייה מעץ מרובת שנים ולכן העץ בהם נפוץ מאוד.

גם כאן בישראל עושים לא מעט שימוש בעץ לבנייה, בעיקר עם כניסת מגמת הבנייה הקלה שבה עושים שימוש רב בפלדה קלה, חומר אלומיניום וגם במסגרות מעץ. אומנם בבנייה קלה העץ אינו החומר המרכזי, משום שעץ לא נחשב לחומר קל, אך משלבים אותו עם החומרים השונים בכדי ליצור בנייה קלה הנחשבת גם לבנייה ירוקה ואקולוגית הנעשית עם חומרים ממוחזרים או ניתנים למחזור ובניהם גם חומר עץ.

קצת על עץ גושני

אחד העצים הנפוצים יותר לבנייה הוא עץ גושני הנחשב לעץ חזק המיועד לבניית משקופים, דלתות, פרופילים מעץ, רצפות עץ, עץ לדק, חיפויי קיר וסוגים שונים של ריהוט מאסיבי.
עץ גושני נחשב לאיכותי ביותר  והוא בעל יתרונות רבים כגון; הוא שומר על מראה נקי, טבעי וחמים והוא ידוע בעלויות הנוחות שלו ביחס לסוגי עצים אחרים.
מובן שיש צורך לבחור בסוג עץ גושני איכותי המתאים לאופי הבנייה הקיימת וסוג האלמנט אותו נרצה לבנות.

קצת על עץ רך

עצים רכים הם לא בהכרח עצים חלשים, אלה הם נחשבים לעדינים וזולים יותר ביחס לעצים קשים או גושנים. עצים רכים יהיו לרוב בגוון אדמדם או צהבהב ויכולים להיות עצים מסוג אורן, אשוח וארז. עצים אלה  גמישים יותר וקלים לחיתוך וניסור, ולכן הם יתאימו להכנת אלמנטים עיצוביים רכים כמו דלתות, מסגרות לחלונות, ורהיטים. עצים מסוג זה יכולים לשמש לרהיטי פנים, אך גם לרהיטי חוץ משום שהם עמידים מפני מזג האוויר.
בבנייה עושים שימוש רב בעצים רכים לצורך בניית פיגומים או כדי לעמוד עליהם כמשטח עבודה.

שימוש נוסף בעצים לבנייה הוא בעץ אגוז ועץ טיק. עץ אגוז לדוגמה ידוע בחוזק שלו, ולכן עושים בו שימוש רב  לבניית רצפות מעץ, גם בשל עמידותו הנפלאה ללחות ומים, וגם משום שהוא יכול לשמור על טמפרטורה נעימה לכפות הרגליים. עץ טיק לעומתו עמיד מאוד מפני ריקבון, מים ולחדירת טרמיטים ומזיקים שונים. יתרונות אלה מאפשרים לבנות מעץ תיק ריהוט פנים והוא יהיה יותר אידיאלי לבניית משקופים, ארונות קיר, ארונות מטבח וכו'.