במידה ויש לכם חצר או גינה תרצו ודאי להכניס אליה פרגולה כאמצעי שמטרתו להנעים את הזמן בכל שהייה שלכם בחוץ או בזמן שאתם מארחים בחצר ביתכם. לפני שמתחילים בהתקנה, מוטב לבחור את סוג העץ המתאים ביותר עבור הקמת פרגולות. יש לא מעט סוגי עצים שניתן לעשות בהם שימוש בבניית פרגולות מעץ וההחלטה תתבצע בהתאם להעדפות הצבע, העמידות ובהתאם לרמת התחזוקה. ההמלצה תהייה תמיד לבחור בעץ חזק ועמיד שמצריך מינימום תחזוקה. יש בשוק 2 סוגי עץ עיקריים שמתאימים לפרגולה והם – עץ אורן ועץ דו שכבתי לבן . במאמר זה נרחיב אודות היתרונות של העץ וכן כל השלבים הנדרשים לבנייה.

פרגולות מעץ - עשו זאת בעצמכם - בניית פרגולות מעץ

בניית פרגולות מעץ

היתרונות בפרגולה מעץ בחצר

פרגולה בחצר לפני ואחרי הכל תספק לנו צל בימות הקיץ והגנה מהגשם בחורף הקר. ניתן לעשות שימוש בכל המשטח שנוצר תחת הפרגולה לישיבה מצננת, לאירוח, לארוחות משפחתיות ולכל פעילות חוץ אחרת. עוד יתרון של בניית פרגולות מעץ בחצר הוא המראה הדקורטיבי והטבעי שלה שמוסיף הרבה אותנטיות לחלל. בנוסף, היא נחשבת לעמידה בכל אקלים הרבה יותר מכל סוג, כל עוד מתחזקים אותה כראוי. גם המחיר של פרגולות עץ הינו יחסית יותר זול מכל חומר גלם אחר כמו לדוג' אלומיניום.

שלב אחרי שלב

בשלב הראשון נצטרך למדוד את השטח שעליו נרצה להקים את הפרגולה ולחפור בורות בקרקע בעומק של מטר עבור תושבות הברזל שיהוו בסיס לעמודים של הפרגולה. את הבורות יש למלא בבטון ולהחדיר בהם את התושבות. אחר כך מפלסים את התושבות ובודקים שכל התושבות נמצאות באותו קו על ידי חוט בנאים. יש להמתין לפחות יממה עד שהבטון מתייבש.

הכנת עמודי הפרגולה

כעת מחברים את העמודים ליסודות. מאחר והעמודים תומכים בפרגולה, רצוי לתכנן את מיקומם בהתאם לגודל של הפרגולה ולצורה שלה. גם הסוג של העץ יכול להשפיע על הבנייה. עץ אורן, יצריך בנייה של עמודים ממספר קורות עץ שיחוברו יחד. יש סוגי עץ, כמו עץ גושני, שהם חזקים מספיק כדי לשמש כעמודי תמיכה בודדים לפרגולה.

התקנת קורה נגדית תומכת

על מנת לעשות שיפוע של 2 אחוזים לכל הפחות, צריך להרכיב את הקורה הנגדית מעל לגובה של העמודים. כדאי לוודא שנקודות הקידוח שמסמנים לא יהיו היכן שמורכבות התושבות. את הקורה מניחים על הקיר ומסמנים את נקודות הקידוח. יש לעשות שימוש בפלס על מנת לוודא שהקורה ישרה ולחבר אותה על ידי ברגים. לאחר הנחה של העמודים מניחים את הקורה המרכזית וכעת מחברים על ידי ברגים. לקורה התומכת הנגדית יש לחבר תושבות לקורות הגג.

התקנת קורות הגג

כדי להתקין את קורות הגג יש לנסר את הקורות באורך המתאים, לאחר מכן להניח את שתי הקורות הקיצוניות  ולחבר אותן לתושבות בעזרת ברגים. יש לבדוק שהעמודים והקורה המרכזית ישרים בטרם מבצעים חיזוק סופי. את הקורות הקיצוניות מחברים לקורה המרכזית. עכשיו מחברים את התושבות לקורה המרכזית בהתאמה לתושבות על הקורה התומכת הנגדית ומניחים את שאר קורות הגג.  את הקורות מחברים לתושבות משני הכיוונים עם ברגים.

השלב האחרון: קירוי הגג

את הכיסוי מניחים על השלד של הפרגולה. אם מעוניינים לבנות פרגולה שהיא חסינה בפני גשם, ניתן לעשות שימוש ברעפי חרס, סנטף גלי או מלבני, פוליגל וכו'.  אם מעוניינים בבניית פרגולות  מעץ שמשמשות בעיקר להצללה, ניתן לפרוס גלילי במבוק על הגג או לוחות עץ במרווחים של 1-2 ס"מ.

בהצלחה!!