עץ איפאה לדק

עץ איפאה הוא עץ קשה נחשב כיום כעץ מעולה לבניית דקים, חיפוי קירות,  רהיטי חוץ ומוצרים נוספים. הגוון שלו חום כהה, הוא בעל צפיפות גבוהה, הוא חזק וקשיח ואינו גמיש, עמיד למים, ללחות , לפגעי השמש ועוד. תכונות אלה הפכו אותו לנפוץ מאוד בתעשיית העץ הביתית, ומבצעים בו מגוון שימושים בעיקר לריהוט חוץ בגינות פרטיות וציבוריות.

7 1 - עץ איפאה לדק

עץ איפאה

קצת על מקור העץ האיפאה בטבע והיבוא שלו

עץ האיפאה הוא עץ טרופי הגדל עד לגובה של 60 מטר ואף יותר, הוא גדל בעיקר ביערות הגשם בדרום אמריקה ובעיקר בברזיל הידועה בגידול עצי איפאה, ניתן למצוא ממנו גם בארצות נוספות.

את עץ האיפאה תוכלו למצוא בעיקר גדל בקרבת מקורות מים מתוקים משום שהוא צורך כמויות גדולות של מים לצורך צמיחה מהירה ובריאה.

הסיבות לפופולריות של עץ איפאה

עץ איפאה ידוע בקשיחותו הרבה, הוא אינו גמיש לעיצובים אדריכליים ביחס לעצים אחרים כגו עץ אלון, אורן וארז הנפוצים יותר בישראל, וזו הסיבה שהוא מתאים לרצפות דק הדורשות חוזק בלתי מתפשר ופחות פאן עיצובי.
סיבה נוספת להיותו פופולרי לרצפות דק, היא העובדה שעץ איפאה צפוף מאד וקשיח מאד ולכן יהיה עמיד מפני מזיקים.
כך שהוא בהחלט מתאים לריצוף חוץ בגינות, ששם ישנם מזיקים רבים שאינם חודרים לפנים העץ. בנוסף, הוא עמיד למים ולחות ואינו מתנפח או נסדק עם השנים.

ראו סרטון – איך בונים דק

 

תהליך העיבוד של עץ איפאה

תהליך העיבוד של עץ איפאה מתחיל בחיתוך העץ לוחות בגודל הרצוי. לאחר החיתוך העץ נארז בחבילות ומיובא ממדינות שונות ובעיקר מברזיל, כך שניתן בקלות רבה להתקין אותו כרצפת דק בכל מקום רצוי.
בתהליך עיבוד העץ יש צורך לבצע השחזה וליטוש העץ, אך כידוע מדובר על עץ קשה במיוחד, ולכן יש צורך לבצע שימוש במכונות ייעודיות וחדשניות שיכולות להתמודד עם עצים קשים. כיום ניתן למצוא דקים מעץ איפאה המגיעים כלוחות מוכנים.  

תחליף נהדר לכל סוג הרצפות בגינה או במרפסת

עץ איפאה יכול להיות אלטרנטיבה נהדרת לכל סוגי החיפויים כגון חיפוי דשא, אבן וכו' בשל יתרונותיו הרבים.
אנשים רבים יעדיפו דק מעץ איפאה, למרות מחירו הגבוה יחסית, בשל עמידותו וקשיחותו, צבעו החום הכהה והעמוק. מעבר לכך, בשל קשיחותו, יהיה עמיד בפני שריטות וחריטות, דבר המאפשר להעמיד עליו ריהוט גן, עציצים, אדניות  או אלמנטים כבדים שונים הנמצאים באופן טבעי בגינות מודרניות.