עץ אורן מוקצע הוא זן ממשפחת העצים הרכים. על אף שהוא גדל בארץ, את קורותיו הגולמיים מייבאים מפינלנד במגוון של חתכים ומידות. הוא נפוץ מאוד בענפים רבים בתעשייה ונחשב לאיכותי ומבוקש בשל צפיפותו הרבה. הקשיחות שלו יחד עם האלסטיות שלו מאפשרים לנצל אותו היטב עבור מגוון רחב של שימושים בתעשיית הבניה. מבחינת משקלו, הוא נחשב לקל מאוד ביחס לעץ איפאה ולאחרים, בעוד שתכונה זו לא מורידה מהחוזק שלו. בשל תכונותיו הרבות שיש להן גם יתרון כלכלי – אנשי מקצוע וגם אנשים שלא מגיעים מתחום הבניה, יעדיפו לבנות באמצעותו ריהוט גן או פנים, בניית שערים, גדרות ודלתות, פרגולה והצללות, גגות רעפים, לוחות עץ לדק בגינה, אדניות וכולי. לא פעם נשמע את הביטוי "עץ מוקצע ומחוטא" מה הכוונה? על כך נרחיב במאמר לפניכם.

אורן מוקצע - מה זה עץ אורן מוקצע ומחוטא?

עץ אורן מוקצע

תכונותיו של עץ האורן

כאמור, מדובר בעץ שמשקלו קל ביחס ליתר העצים ושמאוד נוח לעבוד אתו, הוא לא מצריך כלי עבודה מיוחדים או איש מקצוע שיבצע את העבודה וניתן להסתדר לבד עם ההרכבה והבנייה של הרהיט או כל פריט. המרקם של האורן מתאפיין בצורת – ”עיניים”, אלה מספקות לו את המראה היפה והטבעי, אולם הן גם עשויות להפריש מתוכן שרף ולכן צריך לבצע עבודה צבע מוקפדת. אורן פיני שמכיל חמש “עיניים” לכל מטר יחשב לאורן מסוג טוב. כדי להשיג איכות עבודה גבוהה ואיכותית ביותר יש לעשות קידוחים בקורה כדי למנוע פיצוץ שלו. אפשר להשיג את הלוחות והקורות שלו לאחר שעברו חיטוי נגד מזיקים, תהליך זה יעניק לו מראה קצת ירוק. בגלל הגוון הבהיר שלו, קל לצבוע אותו בכל גוון שבוחרים. במידה והוא מיועד להיות חשוף לשמש או ללחות, כדאי לצבוע אותו עם חומר/צבע  שמגן עליו ולתת לו להתייבש בטרם מתקינים אותו.

עץ מהוקצע ומחוטא

כדי להשיג מרקם חלק לעבודה עם העץ ולא להיפצע מסיביו יש לבצע תהליך לקבלת עץ אורן מוקצע חלק בהיעדר כל חתיכות. מהוקצע הינו מהמילה – מקצוע. מדובר בלוח שהמרקם שלו חלק ונעים למגע ובלי חתיכות בולטות. בעבר היו עושים שימוש ב- "מקצוע" ידני שגילף שכבות דקות ביותר והיום נעשה שימוש במקצוע ממונע כשמרבית מהעצים נמכרים כשהם כבר מהוקצעים.

עץ מחוטא הכוונה היא שיש בו חומרים שמגנים עליו מכל מני מזיקים. בתהליך ההספגה שנעשה בדודים, החומר יוספג לעומק ולא רק לשכבה החיצונית. חדירה איכותית תתבצע ב – 2 שלבים –  הכנסה של הלוח לתא וואקום, לחץ אוויר נמוך יגרום ללחות הטבעית בלוח להתאדות, על מנת שהלוח יהיה יבש ביותר.

מומלץ לעשות שימוש בקורות לדק מחוטאים בכל מקרה שיש מגע שלהם עם האדמה – נקודות המגע הללו הן נקודת חולשה שיכולות לגרור לחדירה של מזיקים או ריקבון. יחד עם זאת, לא תמיד נעדיף לעשות שימוש בעץ מחוטא – חומרי החיטוי הינם רעילים ולכן לא יהיה מומלץ לעשות שימוש בעץ מחוטא באזור שיש בו ילדים, צריך לשטוף ידיים בסיום העבודה עם העץ ובגידול של ירקות ופירות מומלץ להפריד בינו לבין אדמת השתילה באמצעות יריעה של ניילון.