מדריך להתקנת דק – עשה זאת בעצמך

במידה ואתם אוהבים ליצור דברים לבד ומוכשרים בכל הנוגע לבנייה והתקנה של מבנים, סביר להניח שתוכלו גם לבנות דק בגינה שלכם. בבנייה עצמית תוכלו לחסוך הרבה כסף על הקמה ואף ליהנות ולהרגיש סיפוק גדול מכל התהליך. אנשים רבים מעוניינים לחפות את חצר הגינה שלהם בדק דקורטיבי ונעים למגע. מדובר במענה שחוסך גם בתחזוקה, זאת להבדיל מדשא, שדורש השקיה תדירה וטיפול יומיומי.  

ההצעה שלנו היא כזו – עקבו כאן אחר 'המדריך להתקנת דק – עשה זאת בעצמך' שיסייע לכם לוותר על שירות אנשי מקצוע לצורך הקמת הדק ולעשות הכל לבד ולהיות גאים מהתוצאה שלכם. אז בטרם נתחיל בהליך הבנייה עצמו, חשוב לתכנן את ההקמה בצורה מדוקדקת, כשבראש ובראשונה יש להחליט על המיקום המדויק של הדק ולמדוד את גודל השטח עליו הוא יתפרש.

להתקנת דק - מדריך להתקנת דק - עשה זאת בעצמך

מדריך להתקנת דק

סוג העץ ישפיע על הדק

כעת השלב הוא בחירת סוג העץ שבאמצעותו תבנו את הדק שלכם. חשוב להבין שלכל סוג עץ יש מחיר משלו ובעקבות זה גם עשויה להשתנות עלות ההתקנה. סוגים אפשריים של עץ לבניית דק הם עץ איפאה או עץ אורן. לרוב, דק איפאה ועץ אורן הם סוגי העץ הכי מבוקשים כיום לבנייה של דק בגינה. לסוג העץ תהייה גם השפעה על המראה הכללי של הגינה. עץ איפאה לדוגמא הוא בעל גוון כהה חום, בעוד שלעץ אורן יש גוון בהיר יותר, חום צהוב, על כן, האווירה הדרמטית של האיפאה תהייה שונה מהאווירה הרעננה של האורן. כמו כן, עץ יתאפיין גם באיכות, במשקל ובנוחות עבודה שלו (בזמן חיתוך או ליטוש) וכולי. 

השלב הבא – בחירת תשתית

שלב חשוב בתכנון הדק הוא התשתית שעליו יוקם הדק. יש הבדל אם הבסיס הוא בטון, או אדמה. הבניה האולטימטיבית תהיה על משטח בטון, אך גם על אדמה ניתן להציב לבנים או ליצור מספר יציקות כדי לייצב את הדק.  חשוב לוודא שמדובר בשטח מפולס – ישר למשעי. כעת יש להניח על המשטח את תשתית הדק שמורכבת מעץ שמונח על גבי הבסיס (אדמה או בטון). את קורות התשתית נניח על המשטח ברווחים של 50-60 ס"מ, סוג התשתית תבחר לפי הגובה הרצוי של הדק. אם ההתקנה נעשית על משטח אדמה, רצוי לנקות מעשב ולהניח יריעה של פלריג. יריעה זו תשמור על הדק ותמנע צמיחה מחודשת של עשב תחת הדק. 

הרכבת הדק

שלב ההרכבה – יש להניח את לוח הדק הראשון בקו ישר ולהמשיך להניח את יתר הקורות בקווים זהים וישרים. את הלוחות מרכיבים לתשתית על ידי ברגים ייחודיים במרחק של שלושה ס"מ מהקצה, 2 ברגים בכל מפגש של לוח דק עם התשתית. בהתקנה של שאר הלוחות חשוב לשמור על ריחוק של 5 מ"מ בין לוח ללוח. לבסוף, חשוב להקפיד על סגירה של הדק בצדדים שלו זאת במטרה למנוע חדירה של לכלכוך. בתום מלאכת הרכבת הדק, לנקות את המשטח מלכלוך ובהמשך למרוח על הדק שמן שיגן עליו.