פרגולה כאמור מטרתה לספק לנו אזור מוצל ונעים כשאנחנו שוהים בסביבת חוץ. על מנת שנוכל ליהנות מכל יתרונותיה של הפרגולה יש לבנות אותה באופן שתשמש אותנו בכל תנאי של מזג אוויר, גם בקיצוני ביותר. כל בנייה של פרגולה הינו תהליך שמשלב בתוכו תכנון מוקפד של תשתית הפרגולה, כגון, העמודים עליהם היא תישען, הקירוי שיכסה אותה וכדומה. נושא מהותי בכל התהליך הוא הבחירה בחומרי הגלם מהם תיבנה הפרגולה. רוב הפרגולות בישראל שמתאימות את עצמן לאקלים הישראלי, עשויות מעץ או מאלומיניום. בנוסף, יש מבחר של אופציות לקירוי וכיסוי פרגולה שכולן מעניקות דרגות שונות של מיגון מפני השמש ביום שרבי וחם וגם אל מול כל מזג אוויר חורפי. במאמר זה נרחיב אודות כיסוי איכותי לפרגולה.

שכבת הגנה נוספת

כיום, ניתן למצוא בשוק סוגים שונים של חומרים המשמשים לקירוי, קירוי זה מונח מעל שכבת ההצללה שנבחרה לפרגולה (לוחות עץ בגדלים שונים או במבוק). קירוי זה מגן מפני גשמים, מפני קרינת השמש, וכמובן ישפיע על אורך חיי הפרגולה. בפרגולות מסוג אלומיניום וגם פרגולות מעץ – שכבת הגנה נוספת זו, תספק עוד שכבה חזקה ויציבה שתעמוד בכל פגיעה ותעניק עמידות גבוהה מול כל נזקי השמש והגשמים, גם לעץ עצמו וגם לגוון שלו. מבין סוגי הלוחות המשמשים לקירוי פרגולות, הפופולארי ביותר בימינו הוא – הסנטף. זהו חומר קל וגלי עשוי מפוליקרבונט הוא מגיע בגוונים רבים, אטומים או שקופים הוא נוח לשימוש ובעיקר עמיד לאורך שנים.

הסנטף

פרגולה 2 - כיסוי פרגולה

כיסוי פרגולה

הסנטף מיוצר מלוח פוליקרבונט גלי וייעודו העיקרי לספק איטום והגנה מול כל שחיקה ונזקים. מדובר למעשה בלוחות אלסטיים בעלי חוזק מכני גבוה ועמידים במיוחד שמסוגלים לעמוד בכל תנאי מזג אוויר ועדיין להצליח לשמור על תכונותיהם ועל המראה שלהם לשנים ארוכות. יתרונותיו הנוספים של הסנטף הינם: אלסטי וניתן לעצב אותו בצורה קשתית, ידידותי לסביבה וניתן למחזר אותו, עומד בכל תקני האש הבינלאומיים ובלתי שביר. כמו כן, יש לו שכבה ייחודית שמגנה עליו מקרינת UV, משקלו קל ולכן גם מאוד נוח לעבוד אתו.
כיצד מניחים את הסנטף על הפרגולה? כשמעוניינים להניח את הסנטף על הפרגולה יש לבחור את הסנטף המתאים ביותר, הן בגודל והן בגוון. ניתן למצוא היום סנטף אטום בשלל גוונים, שייתן הצללה מושלמת לפרגולה. וכן סנטף בגוונים שקופים, שיחדיר אור ברמות שונות, בהתאם לגוון שנבחר. את הסנטף אפשר לחתוך בקלות בהתאם למידה הרצויה ולקבע אותו על ידי ברגים על קירוי הפרגולה. נציין שהסנטף הוא מוצר שקיים כבר מעל לשלושים שנה ולאורך השנים הוא רק משתפר.

PVC פלרוף לוח גלי

עוד סוג של קירוי לפרגולה הוא הפלרוף- לוח PVC גלי, מגיע בצבע לבן אטום. זהו גם חומר בעל כושר עמידות גבוהה מול כל פגעי מזג האוויר וגם מול אש וכימיקלים שונים. הוא נחשב לחומר אידיאלי בסביבה של מפעלים ואיזור של גידול בעלי חיים. יתרונותיו הבולטים הם – נוח וקל להתקנה, אינו דורש תחזוקה רבה, לא מחליד, עמיד בפני תנאי טמפרטורה קיצוניים.
נסכם שבכל תכנון פרגולה, הבחירה תהייה בהתאם לתנאי הסביבה ועל פי תכונות הפרגולה. על מנת לעשות את הבחירה הנבונה, מומלץ להשוות בין מכלול התכונות ובהתאם למענה שתקבלו, כך לדוגמא אם בחרתם בהצללה שהיא יחסית דלילה, חשוב שלוחות הקירוי יעניקו הגנה מלאה ואיכותית מקרינת UV, במידה ומדובר בפרגולה בעלת עיצוב ייחודי, מוטב לתת חשיבות לצורה בה ישפיע סוג הקירוי והגוון על החזות של הפרגולה בכל מצב של תאורה שבה היא תמצא.