ריכזנו כאן טיפים לעבודה עם לוחות עץ.
בכל שאלה נוספת ניתן ליצור איתנו קשר כאן:

שעות פעילות: א'-ה' 7:00-16:00 | ו' 7:00-13:00

טלפון: 09-7461920

פקס: 7414664 – 09

דוא"ל: info@shults.co.il

המלאכה 16, אזור התעשייה, רעננה

בקצרה

  • בבחירת עץ לדק, כדאי לבחור בעץ מחוטא, עם הגנה בפני מזיקים. גם בתשתית וגם בחיפוי העליון (אורן).

  • בהתקנת תשתית לדק, רצוי למרוח זפת קר בתחתית, באזורים שבאים במגע עם מים ואדמה.

  • דקים מעץ טבעי, זקוקים לטיפול מדי שנה, על מנת שיישארו יפים. לכן רצוי פעם בשנה לבצע תחזוקה, הכוללת ניקיון של שכבת הדק העליונה ולאחר מכן צביעה בשמן שקוף או מגוון.

  • עץ אורן מוציא לעיתים שרף, הדרך הטובה ביותר להיפטר מהשרף היא בעזרת טרפנטין, רק להיזהר שלא לפגוע בצבע.

  • כתמים לבנים על העץ שנוצרו מאבנית ומים (בד"כ מהשקיית ממטרות), ניתן להסיר עם חומץ ביתי פשוט.

  • בזמן צביעת העץ, יש למרוח שכבות דקות ולא עמוסות בצבע, על מנת שהייבוש יהיה מהיר.

  • דק אורן עובר תהליך חיטוי נגד מזיקים (אימפרגנציה), מכאן צבעו הירקרק. בשל כך העץ רטוב ולכן רצוי לחכות 3 חודשים עד לשימון העץ. אם העץ  יישומן לפני כן, העץ ייאטם, והנוזלים שנמצאים בעץ ייגרמו להפרשה גדולה של שרף.

  • כאשר צובעים דק, מומלץ לעבוד עם פד ספוג, שצובע את העץ במרקם אחיד וחלק. גימור הצביעה יעשה בעזרת מברשת, שיכולה להגיע לחריצים והפינות.

טיפים לבניית דק

אין בכלל ספק שבית צמוד קרקע הינו בית שמכתיב תנאי מחייה שונים הרבה יותר מאשר מגורים בדירה בעיר. אולם, על מנת שהגינה שלכם תראה מושכת ואטרקטיבית ותוסיף לכל ערך הבית ולאיכות השהות שלכם בה, יש דבר משמעותי שעשוי לסייע בצורה מופלאה – בנייה של דק. בנייה של דק היא עבודה שמיועדת לאנשי מקצוע שמכירים את חומרי הגלם אך בעזרת ייעוץ ניתן לבנות דק גם באופן עצמאי. קבלו טיפים לבניית דק, החל מחומרי הגלם המומלצים ועד לצביעתו של הדק.

חשיבות חומרי הגלם

הטיפ הראשון והחשוב מכל בטרם נתחיל לבנות את הדק יהיה בלהבין באיזה סוג עץ כדאי ונכון יהיה לעשות שימוש. יש סוגי עץ שונים מהם ניתן לבנות את הדק כמו למשל במבוק, טיק וקומרו. עם זאת, שני העצים הפופולריים ביותר בבנייה של דק הם אורן ואיפאה. האורן נחשב לעץ יחסית זול ונוח לבנייה, לרבות עם מדובר בעץ אורן מהוקצע (שהוא מחוטא ומוכן לבנייה). גם עץ איפאה נחשב לעץ איכותי שמתאים לדק, אולם הוא מעט יותר יקר מהאורן. במקרה של דק חשוב לבחור את הבחירה המשובחת שכן, הדק הוא הפנים של חלל הגינה, עליו אתם תארחו ותשהו בעצמכם וכדאי שתרגישו שאתם אוהבים את מה שאתם רואים.

איך בונים דק?

עיצוב הדק

הדק יתאים לכל משטח בחוץ כגון: ביציאה מהסלון לחלל הגינה, מתחת לפרגולה, בכניסה לחלל הבית וכמובן מסביב לבריכות שחייה. חלק מהעיצוב שלו יכול לבוא לידי ביטוי בגובה שלו, בצורות הגיאומטריות המגוונות וכמובן התאמה של עבודת הנגרות לתנאים שיש בשטח כמו לדוגמא אם מעוניינים לשלב גזע עץ או מגרעות וכדומה. בתכנון העיצוב יש לקחת בחשבון גם את המטרה לשמה יבנה הדק? האם עבור אירוח? האם מעוניינים להניח עליו מיטת שיזוף או ג'קוזי? האם רוצים לבנות מכלי קיבול של גינון שהם יהוו חלק אינטגרלי מהעץ? האם יש נוף מיוחד שרוצים להביט בו בכל ישיבה עליו או אולי כזה שדווקא מעוניינים דווקא להסתיר ועוד.
בניית לוחות הדק בניית הדק נעשית לרוב בצורה של דוגמת שתי וערב, כלומר, קורות שמהוות בסיס תחתון לרוב כשהן ניצבות לקיר, וקורות הדק שמונחות במקביל לקיר מלמעלה. עוד דבר שחשוב בשלב זה לוודא הוא ניקוז טוב, לכן יש להשאיר רווח של סנטימטר אחד בין הדק לבין הקרקע למטרת ניקוז. אם מניחים את הדק על מצע של דשא, כדאי יהיה לשים יריעת פוליאתילן על מנת שהצמחייה לא תתחיל לצמוח במיקום המרכזי של הדק.

כעת שלב התשתית. כאמור מדובר ביצירת שתי וערב שהיא חד ממדית. יש להניח קורות שהם עמידים למים כשהם במרחק של 50 ס"מ זו מזו בזווית של 90 מעלות לקיר. מעל מחברים בשני ברגים את קורות הדק העליון במרווח של 4 מ"מ, כל 50 ס"מ. רווח זה מאפשר לקורה להימתח ולהתכווץ בהתאם לאקלים ששורר בחוץ, ועם זאת לא מאפשר לאף פירור לחלחל פנימה. למספר קורות הבסיס צריך יהיה להוסיף עוד שתי קורות מקדימה ובסוף. אורך הקורות משתנה בהתאם למה שדרוש, והרוחב שלהם הוא -14 ס"מ. בכל הנוגע לברגים, חשוב לבחור בברגים איכותיים, כאלה שאינם מחלידים בעובי – 6 מ"מ.

לשמור על צבעו של העץ

יש לצבוע את העץ לאחר ההתקנה, לעיתים מיידית ולעיתים לאחר תקופה של 3 חודשים לערך (תלוי בסוג העץ שהותקן). בהמשך יש לצבוע את הדק כחלק מהתחזוקה השותפת שלו. ישנם דקים לרבות היקרים שבניהם, שככול שהם נשחקים יותר, הם זוכים למראה מרשים יותר. שמן ייעודי לדק תמיד מוסיף ברק ומחדש את המראה של העץ ומספק לו אורך חיים. שמן Flood נחשב לשמן איכותי ומתאים לחידוש הדק.

טיפים לבניית פרגולה מעץ

בשנים האחרונות פרגולות עץ הינן מראה תדיר בחצרות של בתים פרטיים, בגנים ובמוסדות ציבוריים. בישראל יש ביקוש רב למבנה הצללה עשוי עץ שבנוי בהתאמה לתנאי הסביבה ולפי הצרכים והמטרות של הלקוחות. אנשים רבים מאמינים כי בניית פרגולה היא פעולה יחסית פשוטה כל עוד יש את כל העצים והמכשור המתאים, אולם, בפועל מדובר במלאכה שצריכה לקחת בחשבון את התנאים הסביבתיים כמו מזג האוויר, סוג הקרקע, בחירה נאותה של קירוי הפרגולה וכן הלאה. במאמר זה נספק מספר טיפים חשובים שיסייעו עבור כל מי שמתכנן לבנות פרגולה מעץ בגינה שלו.

בחירת הסגנון

החלטה מהותית בכל הקשור לתכנון הפרגולה הינה סוג הפרגולה שתרצו לבנות- פרגולה תלויה או פרגולה על עמודים. פרגולות על עמודים הן יותר פשוטות לבנייה, אולם גם כאן יש לבחון נכון את המיקום של כל עמוד ולהבטיח חלוקה מאוזנת של העומס. גם פרגולה תלויה תספק מראה אסתטי ומרשים לא פחות שכן מדובר בסכך מעץ ללא עמודי תמיכה וכך החלל נותר נקי ומרווח.

איך בונים פרגולה?

התאמת סוג הפרגולה לסוג הקרקע

בעיקרון ניתן להתקין על כל סוג של קרקע את הפרגולה, על דשא, על רצפות, על אדמה, במרפסת, על בטון וכמובן גם על דק. יחד עם זאת, לא כל חומר שממנו עשויה הפרגולה יתאים לכל סוג של קרקע.

מיקום הפרגולה

תכנון אפקטיבי וחכם יחסוך הרבה טעויות בהמשך. לכן, לפני שתתחילו את העבודה כדאי לשים לב גם למיקום של הפרגולה. יש לשים דגש על נוחות הגישה אליה, הגובה או הזווית שלה ביחס לשעות השמש (למשל, פרגולה שתפנה לכיוון מזרח לא תנעים מספיק בשעות המקודמות של הבוקר בשל השמש החזקה). עוד אלמנט משמעותי יהיה הכנת תשתית החשמל על מנת שהשהות תחת הפרגולה יספק מקסימום נוחות עבורכם.

קירוי הפרגולה

כשהסתיו מתחיל להראות את אותותיו והפרגולה שלנו חשופה לשמיים, נתחיל לחשוב על קירוי מתאים לפרגולה על מנת שנוכל ליהנות ממנה גם בימי החורף הגשומים. על ידי מנעד פתרונות קירוי שיש היום, ניתן לקרות את הפרגולה וחללים נוספים שיהיו מוגנים ואטומים בצורה הרמטית מפני הגשם, כמו בחניה של הרכב, במחסן ועוד. אחד החומרים המומלצים כיום לקירוי הפרגולה הינו סנטף. מדובר בלוח קירוי שמיועד למבנים רבים והוא עשוי מחומר  – פוליקרבונט, שנפוץ כיום בכל ענף הבנייה בשל יתרונותיו הרבים. לוחות הסנטף נחשבים לעמידים בכל תנאי מזג האוויר, הם אטומים מול הגשם, ובקיץ מסננים היטב את קרינת UV וכך מגנים על חזות הפרגולה ועל כל מי שיושב תחתיה. לוחות הסנטף הינם אלסטיים ומאוד פשוטים להתקנה ונחשבים כאלמנט אקולוגי שתורם בתכונותיו לסביבה ירוקה. רעפים יהיו אופציה נוספת לקירוי הפרגולה.