חידוש ושימור פרגולות

לאחר שבניתם פרגולה מעץ בה השקעתם ממיטב כספכם ועל מנת שתוכלו ליהנות ממנה לעוד שנים ארוכות, כדאי לתת את מלוא תשומת הלב גם לכל נושא התחזוקה, חידוש ושימור פרגולות. במאמר זה נרחיב אודות הפעולות שישמרו את הפרגולה שלכם וישוו לה מראה יפה וחדש לאורך שנים רבות.

ושימור פרגולות - חידוש ושימור פרגולות

חידוש ושימור פרגולות

בדיקות תחזוקה שגרתיות

נדגיש כי פרגולה מקורה תחזיק הרבה יותר שנים מאשר כזו שאינה מקורה, מאחר והיא תהייה פחות חשופה למפגעי מזג האוויר. היה ותרצו להוסיף לה קירוי ובכך לשמר אותה, ניתן לעשות זאת באמצעות רעפים, יריעה, קירוי פלסטי ועוד. מלבד הקירוי, יש לוודא כי נקודת המגע של הקירוי לקיר המבנה תהייה הרמטית כנדרש. לאחר מכן, מאחר והפרזול בין הקורות לקיר עשוי להחליד עד לדרגה שמסכנת את יציבות הפרגולה, יש לבצע שימון באותן נקודות חיבור. יש לבדוק כי כל איטום שבוצע הוא מקצועי. כמו כן, לפני עונת החורף יש לבצע בדיקת מרזבים. מרזבים עלולים להיסתם בדרך כלל מעלים, זרדים שנשרו מהעצים וגם מחפצים שנזרקו בחוץ.

מזיקים הם נושא בפני עצמו ויש לטפל בו

מי לא מכיר את מזיקי העץ. מזיקים אלה מכונים טרמיטים (יש בארץ כמה סוגים) ובאזורים מסוימים תהיה זו דבורת העץ וכדומה. היה והבחנתם בחורים קטנים על העץ או בשרידי נסורת על הקרקע, אתם כנראה סובלים מביקור של אחד מאותם המזיקים שהחליטו להשתכן בפרגולה שלכם. ניתן לנסות לטפל בבעיה לבד באמצעות חומרי הדברה שמיועדים למזיקי עץ. במידה ובחרתם כך יש לנקוט בכל אמצעי הבטיחות וההגנה המוגדרים על ידי היצרן ולהזריק את החומר לתוך החור ובכל האזור המועד לפורענות. לאחר כמה ימים בדקו אם יש שוב סימנים לקיומו, כמו נסורת שהתפוררה שוב על הקרקע או חורים חדשים על גב העץ. אם אתם לא בטוחים ניתן לסמן את החורים בצבע ולהבחין יום למחרת אם נוספו עוד. היה והבעיה ממשיכה, כדאי לפנות למדביר עץ מקצועי, אולם בשום אופן לא להזניח את הבעיה.

שימו לב לנקודות החיבור בין קורות העץ

בשל המבנה של פרגולות מעץ, החלקים בעלי הבלאי הגבוה ביותר הינן קורות העץ שחשופות לשמש וגם לגשם וכמובן העמודים שמייצבים את הפרגולה. בנקודות החיבור של אלה, יכולות להיווצר "מלכודות מים", שיוצרות תנאים אידיאליים להיווצרות עובש, ריקבון ופטרת. מדובר באפקט מצטבר שלאורך זמן יכול להוביל עד לכשל של ממש ולהתמוטטות של כל מבנה העץ. לא קל לטפל בעובש מסוג זה לאחר שהוא כבר החל, על כן הדרך הכי טובה להתמודד עם הבעיה היא למנוע אותה. קירוי הינו פתרון טוב לכך.

ניקוי, צביעה ושימון

בכל חידוש ושימור פרגולות יש לשמן את הפרגולה אחת לשנה וגם לצבוע אותה במידת הצורך. השימון והצביעה משמעותיים מאחר והם מספקים עוד הגנה לחומר הגלם, העץ, מפני פגעי מזג האוויר. חשוב לבחור רק בצבעים איכותיים שמעניקים שכבת הגנה לעץ ומתאימים לתנאים השוררים בחוץ. קירוי הפרגולה יכול להעשות ע"י  הסנטף (פוליקרבונט גלי), וחומר נוסף שיכול לספק שכבת הגנה הולמת, אולם במחיר יקר יותר הוא הפוליגל.