דק בחצר הינו תוספת שמשדרגת מאוד את הגינה, הוא נעים למגע ולמראה עין ותוחם את הגינה בצורה קלאסית ומרשימה. כמו כן, הוא נחשב לחיפוי קרקע מושלם שמחליף את הדשא. אולם, כמו כל דבר שמצוי זמן ממושך בתנאי חוץ וחשוף לתנאי מזג אוויר קיצוניים, יישחק הדק  ויאבד מהיופי והמראה וכן מאיכותו. 

על כן, חשוב לבצע חידוש דק מדי תקופה וכך לשמור על איכות העץ ולהשיב לו את המראה המקורי והיפה.

כדי להצליח לשמר על הדק שלנו בחצר, יש לבצע טיפול בעץ מדי כמה חודשים עד שנה. דק שיטופל באמצעות חומרים איכותיים סביר להניח שיחזיק גם מעמד לאורך זמן וכל תהליך השחיקה שלו יהיה איטי יותר. הטיפול בדק עץ יתבצע בכמה שלבים. הראשון יהיה הסרה של הגוון הישן. אחר כך יתבצע ניקוי יסודי של כל העץ, ובסוף נמרח על גב העץ שכבה שמגנה עליו ושמספקת לו גוון יפה וחדש. על כל התהליך במאמר שלפניכם. 

שלב ראשון  – ניקוי העץ

על מנת להשיג את התוצאה האידיאלית ולהכין היטב את העץ לשימון ולצביעה, יש להוציא ממנו את הלכלוך ואת כל הכתמים. שהצטברו עליו בחלוף הזמן. בצורה הזו השמן לדק וגם הגוון של העץ יחדרו היטב לסיבי העץ ויספקו לו הגנה הרמטית. בשלב זה יש לעשות שימוש בחומר ניקוי לעץ ייעודי, חומר שמתאים ליישום על גבי העץ הישן והמלוכלך במיוחד. החומר יסיר את השכבה העליונה והמלוכלכת, יסיר כתמים של שמן וצבע אקרילי וכולי. הניקוי הינו יסודי ובסוף התהליך, כשהעץ כולו חשוף, נבצע שטיפה שתאפשר שימון על גבי שטח שהוא נקי למשעי. 

יישום וגימור חידוש הדק

כעת הגענו לשלב הכמעט אחרון בכל התהליך של חידוש דק. יש למרוח שמן ייעודי לעץ, השמן הזה יחדור לעץ ייספג בתוכו ויאטום אותו, כך הוא למעשה יצליח גם להגן על העץ מנזקים ומלכלוך כגון טחב, או מקרניה של השמש, מלחות, שחיקה וכדומה. על אף שמדובר בחומר גלם שמנוני למדי הוא ישמור על הנראות המקורית של העץ, הבסיס הינו שקוף, אך ניתן לגוון אותו במספר רב של גוונים,  לפי הצורך ולפי הצבע המקורי של העץ. השמן ימרח בשתי שכבות דקות, כשיש להמתין בין 15 ל-20 דקות בין כל שכבה, זאת על מנת שהשכבה הראשונה לא תספיק לאטום את העץ לפני מריחת השכבה הנוספת. 

קיימת חשיבות גדולה לעבודה מקצועית של בעל מקצוע מנוסה ומיומן, או מאידך להבנה ויישום בצורה מקצועית. והסיבה לכך היא שאם תמתינו זמן ממושך בין שכבה לשכבה, אתם עלולים לפספס את השכבה השנייה בכך שהשכבה הראשונה של השמן כבר נספגה ואטמה את העץ, כך שלא יוכל לספוג שכבה נוספת.  כל מריחה של שמן מדי מס' חודשים, תוכל לשמש כטיפול מונע ולהאריך את חיי הדק. 

דק וטיפול בעץ - חידוש דק וטיפול בעץ

חידוש דק וטיפול בעץ

שומרים על הדק לשנים ארוכות קדימה

הדק שלנו בחצר הינו תוספת יפה וחיונית לחצר וחשוב לטפח ולתחזק אותה לפי הוראות היצרן והחברה שסיפקה אותו. כמו כן, הדק משתנה בהתאם למזג האוויר – כך הוא גם יתרחב ויתכווץ ובמשך הזמן הוא עלול גם להאפיר ולאבד את המראה החיוני שלו. אולם, מכל התרחישים הללו ניתן להימנע באמצעות טיפול ראוי. טיפול והגנה על הדק שלנו הינו חיוני להארכת חייו ולשימור המראה היפה והנעים שלו. כל טיפול בו צריך להתבצע באמצעות חומרים איכותיים ביותר, כמו שמן לעץ איכותי או צבע לעץ איכותי, וכן הקפדה מקצועית על כל הליך הניקיון והצביעה עצמה.