המדריך לסוגי צבע לעץ

בין אם מדובר בצבע לדק או צבע שמיועד לגדר עץ, לכוננית, מדף או כל פריט אחר שעשוי מעץ טבעי, תהייה חשיבות גדולה לבחירה בסוג הצבע. צבע לעץ לא רק ישפר את הנראות של הפריט, אלא הוא גם יסייע לעמידות ולשמירה על טיבו מפני רטיבות, שמש חזקה, חבלה, שריטה וגם מפני מזיקים למיניהם. נציין עוד, כי צבע  לעץ ישמש גם לתהליך הצביעה הראשונה וגם בהמשך לצביעה שמטרתה לחדש ולרענן את הפריט. השוק כיום רווי בשלל צבעים שמיועדים לעץ, שכל גוון וסוג יתאים למטרה ספציפית. על מנת לא להרוס את הפריט ולשמור עליו לאורך זמן, חשוב לעשות בחירה מדויקת של הצבע ולהכיר בסוגים השונים של הצבעים ולהבין מה התוצאה שכל צבע יכול לספק. יש צבע חצי שקוף לעץ, צבע אטום, צבע על בסיס מים וצבע על בסיס שמן ועוד. במאמר זה נרחיב אודות סוגי הצבעים לעץ וכיצד מוטב לעשות בהם שימוש. 

סוגי צבעים

כפי שכבר ציינו יש סוגים רבים של צבעים וגוונים שמיועדים לעץ כשלכל סוג יש תכונה ושימוש ייחודי. שלושת הצבעים הנפוצים והמבוקשים ביותר הם צבע עץ אטום, צבע עץ לכה על בסיס מים, על בסיס שמן ועליהם נרחיב. 

לסוגי צבע לעץ 1 - המדריך לסוגי צבע לעץ

המדריך לסוגי צבע לעץ

צבע אטום לעץ

מדובר בצבע אטום ועמיד מול מים וחום. כשמו כן הוא, אטום לחלוטין ולא ניתן לראות את מרקם העץ. הצבע מיועד לרהיטים או מבנים העשויים מעץ ונמצאים בפנים הבית או בחוץ.  הוא יתאים מאוד כצבע לפרגולה שנמצאת בגינה וחשופה לנזקי האוויר, לגדר בחוץ, למשקוף של חלון או דלת, לחידוש מיני רהיטים ועוד. 

צבע עץ על בסיס מים

מדובר בצבע אקרילי נושם, נעדר מריח שמתייבש במהרה. הצבע הזה יתאים כמעט לכל מוצר כצביעה חיצונית או פנימית. יש לו עמידות גבוהה מול עובש, פטריות וריקבון. הוא יכול להגיע גם בצורה של תרסיס או כמברשת למריחה.  

צבע לעץ לכה על בסיס שמן

צבע זה מכיל בתוכו שרפים וייעודו בעיקר לצביעה שהיא חיצונית. היתרון הבולט שלו שהוא שומר על עמידות מול נזקי מזג אוויר ויחד עם זאת, מעניק לרהיט מראה מבריק ומרשים.  

כיצד מכינים את הצבע לצביעה?

עוד בטרם תתחילו לצבוע, חשוב לנקות את משטח העץ מאבק או כל לכלוך באמצעות מטלית. בנוסף, מומלץ לפני כל צביעה, לשייף את כל משטח העץ עד שהמשטח יהיה חלק, כשעומק השיוף מותנה ברמת הלכלוך והדהות בעץ. כעת כשהפריט נקי, יבש וחלק, ניתן להתחיל לצבוע.