בניית דק אורן – עשו זאת בעצמכם

בעלי בתים רבים יבחרו להתקין דק מעץ בחצר ביתם או בפנים חלל הבית. בנייה של דק תתרום רבות לעיצוב החלל ותספק יתרונות רבים – הדק לא דורש השקיה, נעים להלך עליו והוא  נחשב קל לתחזוקה. ניתן היום לרכוש ערכה לבניית דק ולהתקין את הדק לבד או להיעזר באנשי מקצוע שיתקינו את הדק שבחרתם. אחד הדקים הנפוצים בארצנו הוא דק מעץ אורן, היה ורכשתם את הדק הזה ותהיו מעוניינים לבנות אותו בגפכם, דעו שבניית דק מתחלקת לארבעה שלבים עיקריים – בניית היסודות, התקנת התשתית, הרכבת הדק עצמו ושלב הגימור. להלן פירוט אודות כל השלבים. 

דק אורן עשו זאת בעצמכם - בניית דק אורן - עשו זאת בעצמכם

בניית דק אורן

שלב ראשון – בניית יסודות                                                                                      

קיימות שתי אופציות לבנייה של יסודות, יסודות על האדמה ויסודות שמונחים על בטון או על משטח קשיח.

יסודות על אדמה – לפני שניגש לבנות את היסודות על האדמה, חשוב לנקות את כל האדמה מצמחים ועשבים שוטים ולרסס אותה בריסוס שמונע צמיחה של עשבים עתידית. כעת יש לסמן את השטח של הדק ולהעביר קוו ישר לסימון של יסודות. עכשיו העת לחפור בור לעומק של 50 ס"מ ובמרחק של עד 60 ס"מ אחד מהשני. לפני היציקה של היסודות עם הבטון, מומלץ לוודא כי יש קו ישר בין היסודות, זאת כדי להשיג קו ישר לתשתית. בתום יציקת היסודות ולאחר שהתייבשו, מומלץ לכסות את השטח ביריעה ביטומנית שמונעת צמיחה מחודשת של צמחייה ועשבים שוטים.

יסודות על ​משטח קשה – התקנה של דק על בטון או על כל משטח קשיח, לא תצריך ביסודות אלא תצריך רק הצבה של רגליים על המשטח ובניית תשתית ישירה מעליהם. עוד פרט חשוב הוא, שיש לטפל בעץ באמצעות מגע עם מים, בחיטוי וזפת קרה, זאת על מנת שהמשטח יחזיק מעמד לזמן רב. 

שלב שני – התקנת התשתית                                                                                        

בשלב זה צריך להקפיד על חיבור ישר ומוקפד של הלוחות שהם למעשה גם התשתית ושיחוברו על ידי ברגים שמיועדים לעץ. המרחק בין קורת תשתית אחת לשניה יהיה בממוצע של 60 ס"מ לפי חלוקת השטח. כמו כן, חשוב שהעץ יהיה מחוטא וכדאי גם לדאוג לפלס את המשטח כדי לקבל משטח עליון ישר לגמרי, בלי שום בליטה ועקימות. 

שלב שלישי – הרכבה                                                                                               

הנחת הלוח הראשון תהייה בקו ישר ומפולס לתשתית כדי להצליח לשמר הרכבה אחידה וישרה של כל הלוחות שמגיעים מעל התשתית, אותם נחבר על ידי ברגים שמיועדים לדק, במרחק של 5 מ"מ בין לוח ללוח. גם כאן חשוב להמשיך להקפיד על יצירה של קו ישר לאורך כל הלוח כדי לקבל קו אחיד של כל הלוחות והברגים. החיבור של הדק לתשתית יבוצע על ידי שני ברגים בקצוות הלוח במרחק של 3 ס"מ מהקצה. בין שורה לשורה חשוב להקפיד גם על סגירת משטח הדק בצדדים, זאת כדי למנוע כל מקור מסתור למזיקים או לחפצים שונים שנפלו על הדק והתגלגלו פנימה.   

שלב רביעי – גימור                                                                                              

לאחר שסיימנו להרכיב את הדק עצמו על המשטח, יש להקפיד לנקות ולצחצח אותו מכל שאריות האבק שהצטברו ומכל הנסורת. לאחר תקופה של 3 חודשים לערך, יש למרוח אותו בשמן שמתאים לעץ אורן לתנאי חוץ, לפי הוראות היצרן. ניתן לשמן את הדק בשמן שקוף או מגוון, בהתאם לצרכים ואופי החצר.  מריחת השמן תבוצע על ידי רולר, מברשת או ספוג.