איך צובעים דק איפאה?

דק עץ נחשב לפתרון מעולה למשטח בגינת הבית – הוא מרשים ויפה, נעים להתהלך עליו, הוא חוסך בכמויות רבות של מי השקיה, נוח להציב עליו ריהוט גינה וכו'.  אולם, כידוע דק נמצא רוב היום חשוף לתנאי מזג אוויר קיצוניים ועל מנת שנצליח לשמור על המראה הרענן שלו ועל עמידותו, יהיה צורך בפעולות תחזוקה שאותם מומלץ לעשות מדי שנה, וזה גם תלוי בסוג העץ. במידה ומדובר בדק מעץ איפאה, דק איכותי ביותר עם מראה דומיננטי ויוקרתי, ההמלצה לתחזק אותו מדי שנה על ידי ניקוי צביעה באמצעות שמן שאוטם אותו מפני כל נזקי מזג האוויר (לחות, גשם, קרינת UV וכולי). כך תיהנו מדי יום מדק מתוחזק ועמיד ולא תאלצו להחליף אותו באופן תכוף. אז מה ניתן לעשות על מנת לחדש את הדק שלנו ואיך צובעים דק איפאה בשמן עץ? התשובה במאמר שלפניכם.

צובעים דק - איך צובעים דק איפאה?

איך צובעים דק איפאה?

משטח לגינה מעץ איפאה

לוחות עץ איפאה נחשבים למבוקשים ביותר כיום לבניית רצפת דק לחצר וגם לבנייה של פרגולות. האיפאה הינו עץ טרופי שגדל בברזיל ובמדינות דרום אמריקה. העץ מיובא משם בתצורת לוחות באורכים שונים. יש לו יתרונות רבים כשהבולט הוא העמידות שלו  במשך שנים ארוכות. מלבד הקשיחות של סוג העץ, הוא גם עמיד מול מזיקי עץ למיניהם, אולם כן יש להגן עליו מפני נזקי מזג האוויר שמקצינים עם השנים. הלחות, הגשם והקרינה החזקה של השמש, כל אלו יכולים לגרום לו להישחק ולאבד מהברק ומהעמידות שלו. על ידי תחזוקה תקופתית שכוללת ניקוי כתמים ולכלוך ולבסוף פעולת שימון וצביעה על ידי שמן לעץ, נוכל להעניק לו את השכבה שתגן עליו בתנאי חוץ ותשמר אותו לאורך שנים.

תהליך שימון וצביעת הדק

לרוב, המרכיב העיקרי של תחזוקה דק הינו שימון לוחות העץ. כשמדובר בעץ קשיח כמו איפאה, התדירות תהייה אחת לשנה עד שנתיים, תלוי במידת חשיפתו לשמש ולחות.  השמן הינו ייעודי לדק איפאה וחשוב לא לעשות שימוש בשמן אחר מלבדו. להלן שלבי הפעולה.

  • לפני הכל יש לרכוש גלון אחד שהוא 3.7 ליטר ויתאים לכיסוי של כ – 35-50 מ"ר בשתי שכבות. כמו כן, יש לרכוש כפפות, פד, רולר או מברשת, שאליהם ניתן לחבר מוט מאריך לצביעת המשטח. ומברשת קטנה לתיקונים מדויקים ועדינים.  שמן דק בכמות שתספיק למשטח הדק הקיים, וסמרטוטים לניגוב של שאריות השמן.
  • הקפידו במריחת שכבות דקות ואחידות של השמן. כל שכבת שמן תכהה את גוון הדק במעט ותגרום למראה עמוק יותר. יש להקפיד לעבוד מהר ולצבוע שכבה שניה לפני שהשכבה הראשונה התייבשה. מומלץ להתחיל לצבוע שלוש לוחות ולהמשיך לשלושת הלוחות הבאים. בתום רבע שעה של שהיית השמן על הלוח אפשר לנגב אותו על ידי סמרטוט יבש ולהתחיל במריחת השכבה השנייה. חשוב מאד להקפיד לצבוע את השכבה השניה לפני ייבוש הראשונה, מכיוון שאם השכבה הראשונה תתייבש העץ יאטם ולא יספוג שכבה נוספת.
  • מומלץ לשמן את העץ בעיקר בשעות הערביים כשפחות חם והשמש לא קופחת על העץ. לעיתים הבחירה תהייה להשאיר את השמן להתייבש כמה שעות עד לילה שלם. במידה ותרצו את הדק בגוון כהה יותר, ניתן לשמן אותו בשמן מגוון.