בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים בחרו להתקין דק במרפסת השמש או באזור החצר. לדק עשוי מעץ יש יתרונות רבים – הוא מספק למבנה העירוני אווירה כפרית וחמה עם נגיעות של טבע, הוא דורש תחזוקה מינימלית, חוסך במים שהיו מיועדים להשקיה של דשא ובין היתר הוא גם מעניק מקור אירוח קלאסי ומרשים. אבל איך ניתן לטפל בו כשהוא חשוף לשמש, האם הוא לא עלול להתייבש ולאבד מהאיכות שלו? שכן ימי הקיץ הינם מאופיינים בחום ויובש וחשוב לדעת איך מכינים את הדק לקראת הקיץ והשמש הקופחת. לכל השאלות הללו נענה במאמר שלפניכם.

מכינים את הדק לקראת הקיץ - איך מכינים את הדק לקראת הקיץ?

איך מכינים את הדק לקראת הקיץ

נזקי השמש של ארצנו

השמש שמכה לה על כל הגגות, על המדשאות והחצרות עלולה לעשות שמות גם למשטח הדק האיכותי שבנינו בגינה. היא עלולה להסיר את הברק שאפיין אותו ולשוות לו מראה שחוק וישן. אולם, בכל חדשות רעות ניתן למצוא גם חדשות טובות ובמקרה הזה, ניתן למנוע את השחיקה הזו די בקלות ולהצליח להשיב לדק מראה רענן גם בחודשי הקיץ החמים, כל עוד מטפלים בו נכון, במקצועיות ובאמצעות חומרי גלם איכותיים.

כל כמה זמן מומלץ לחדש את הדק?

חידוש של משטח הדק בגינה זו פעולה מקצועית שתיושם לפי סוג העץ שממנו מייצרים את המשטח, לפי הגיל של הדק ובהתאם לגודל שלו. את פעולות החידוש כדאי יהיה לבצע מדי חצי שנה עד שנה וזאת כדי לשמר את טיבו. בנוסף, כדאי לתחזק אותו בשוטף בעזרת חומרי ניקוי מתאימים שמיועדים להסרת כתמי לכלוך ואבק.

שלושה צעדים פשוטים להכנת הדק לקראת ימי הקיץ

נקו אותו בעזרת חומר לניקוי דק

לפני הכל יש לנקות אותו באמצעות חומר ניקוי שמיועד לדק. חומר שמיועד לניקוי יסייע להוציא את כל סוגי הלכלוך שהצטברו עליו, מה שיאפשר לו לספוג הרבה יותר טוב את חומר האיטום של השמן שימרח עליו בשלב הבא. כמו כן, ניתן ללטש את המשטח במכונת ליטוש מתאימה שתחדש את המשטח.

המתינו עד לייבוש הדק

לאחר ניקוי יסודי של הדק, מומלץ יהיה להמתין לפחות יממה אחת עד שהכל יהיה יבש לחלוטין בטרם תתחילו לשמן את הדק. שימון הדק  כשהוא לח עדיין עלול לגרום לכתמי עובש שיווצרו על העץ.

טפלו בו עם שמן דק

כעת שהדק התייבש, נעבור לשלב כמעט האחרון והמשמעותי – הטיפול בשמן. כדאי להבין שהשימון הוא מהות החידוש והוא יהפוך את הדק לחדש ויגן עליו מפני מזיקים, מקרינת UV  ומפני רטיבות ועובש. וישיב לעץ את המראה הטבעי והחדש שהיה לו לראשונה. מומלץ לעשות שימוש אך ורק בשמן איכותי שמתאים לעץ בתנאי חוץ, שמן שקוף או מגוון לפי בחירתכם.   יש למרוח את הדק בשמן באמצעות מברשת או רולר חדש. יש למרוח שתי שכבות ולחכות כ- 20 דקות בערך בין מריחת השכבות. לאחר מכן יש להמתין 24-48 שעות לייבוש סופי.